Za razliku od drugih metoda termohemijske konverzije biomase kao što su piroliza, insineracija i gasifikacija, HTC omogućava korišćenje biomase sa visokim sadržajem vode. Ova važna karakteristika uklanja potrebu za intenzivnim i skupim predtretmanom sušenja i širi izbor potencijalnih biomasa za primenu (vlažna lignocelulozna biomasa, polјoprivredni ostaci, komunalni otpad, kanalizacioni mulј, akvatične bilјke i dr.). Osim toga dobijena hidročađ je jednostavna za rukovanje, i proizvod je sa dobrim svojstvima odvodnjavanja, a kada se osuši, ima visoku energetsku vrednost i gustinu. Na ovaj način prevazilaze se osnovni nedostaci primene sirove biomase kao energenta kao što su niska eneretska gustina, visok sadržaj vlage, visoki transportni troškovi i problemi skladištenja i rukovanja. Pored toga, zbog svojih interesantnih strukturnih karakteristika hidročađ osim kao energent ima širok spektar drugih ekoloških, elektrohemijskih i katalitičkih primena (biosorbent, remedijator i kondicioner zemlјišta, nosači katalizatora i dr.).
U Srbiji je primena HTC tehnologije u samom začetku, a naš Institut za tehnologiju nuklearnih i drugih mineralnih sirovina (ITNMS) je pionir istraživanja u ovoj oblasti kod nas. Poslednjih godina tim istraživača ITNMS sa spolјnim saradnicima, intenzivno se bavio optimizacijom HTC procesa i detalјnim ispitivanjem proizvoda hidrotermalne konverzije polјopriverenih ostataka (komine grožđa) i industrijske bilјake miskantus. Poseban akcenat je stavlјen na praktičnu primenu dobijenih hidročađi kao biosorbenta teških metala iz vodenih rastvora.
U okviru ovog predloga projekta planiraju se istraživanja u oblasti HTC koja se odnosi na ispitivanje i implementaciju ovog procesa u cilјu proizvodnje peleta hidročađi, za primenu kao čvrstog biogoriva i njihovu komercijalizaciju. Ispitivaće se hidročađi dobijene u većem opsegu temperatura (180-260°C) i iz šireg dijapazona otpadnih biomasa (komina grožđa, šećerni rezanac, oklasak kukuruza, konjski stajnjak, miskantus i paulovnija). Dodatno, kroz posebne aktivnosti, dizajniranje veb-strane projektne ideje, planirana je intenzivna disiminacija stečenih znanja, dobijenih rezultata kao i upoznavanje šire javnosti, industrije i zainteresovanih privrednih subjekata sa značajem primene HTC i opravdanosti korišćenja peleta hidročađi kao energenta.